Liječenje malignih bolesti u djetinjstvu je izuzetno kompleksno, zahtjevno i teško. Ono podrazumijeva aplikaciju različitih toksičnih lijekova, kao i niz raznih bolnih i teških medicinskih procedura, te vrlo često operativne zahvate i radioterapiju. Prolazak kroz sve medicinske procese nije lagan, te je jako zahtjevan psihofizički.
Međutim, vrlo često ne završava sve sa izlječenjem od maligne bolesti. U velikom broju slučajeva pojavljuju se rane i kasne posljedice liječenja tokom doba adoloscencije i mladosti. One variraju u zavisnosti od vrste dijagnoze i primijenjenog protokola liječenja. Za adekvatano praćenje, prepoznavanje, dijagnostiku, liječenje i prevenciju ranih/kasnih posljedica potrebno je postojanje organizovanog sistema praćenja posljedica liječenja. Razvijene zemlje Evrope teže ka uspostavljanju ovakvih sistema, a i mi smo pokrenuli aktivnosti na uspostavljanju jednog takvog sistema u FBiH.
Ovu priču započinjemo u Kantonu Sarajevo sa pilot projektom u saradnji sa KCUS-om i Kantonom Sarajevo pod supervizijom Kliničkog centra Ljubljana i uz podršku Lions Club Sarajevo Centar, a plan je da nakon implementacije ovog projekta prenesemo njegovu dobru praksu i na ostale kliničke centre/bolnice gdje se liječe i prate djeca oboljela i liječena od raka.